בית אבות נוה שלו הבית שלכם

חברת סיעוד: כך תבחרו נכון טיפול סיעודי ליקרים לכם

אתם בטח שואלים את עצמכם מהי בעצם חברת סיעוד? בישראל קיימות לא מעט חברות סיעוד מומלצות המספקות שירותי סיעוד, היום ניתן לכם מידע מקיף בנושא וכן סקירה של חברות סיעוד מובילות. המטרה שלנו היא שתוכלו לעזור לאהובים עליכם לחיות בכבוד בכל מצב.

מה הם הדברים החשובים שכדאי שתדעו לפני שאתם בוחרים את חברת הסיעוד שלכם? מה הן אפשרויות התשלום לשירות זה? מתי צריך מטפלת סיעודית לקשישים? והאם יש דרך להיעזר בביטוח לאומי? או לקבל סיוע מהמדינה? המשיכו לקרוא ותקבלו את כל התשובות בנושא חשוב זה.

אז מהי בעצם חברת סיעוד?

חברת סיעוד היא חברה שמספקת שירותי סיעוד באמצעות מטפלים ישראלים או זרים, עבור קשישים המוגדרים ״סיעודיים״, הכוונה היא שהם זקוקים לטיפול והשגחה קבועה ויומיומית. במידה שאתם עדיין לא בטוחים שזהו השירות שאתם צריכים, מצאנו מאמר מעניין המסביר כיצד נדע האם אדם זקוק לעזרה סיעודית? מוזמנים להכנס להחכים ולחזור אלינו 🙂

תסכימו איתנו שזה לא קל להיות במצב בו הורה, בן משפחה קרוב או בן הזוג מגיע למצב המוגדר ״סיעודי״, החדשות הטובות הן שתוכלו להיעזר בשירותי חברת סיעוד, כך שהאדם הקרוב אליכם יוכל לקבל עזרה וטיפול אישי במשך כמה שעות בשבוע.

חברות הסיעוד הן אלו המספקות את שירותי הסיעוד והסיוע בפועל, באופן המקצועי והטוב ביותר. בהמשך נסביר מה היקף הפעילות של חברת הסיעוד וכיצד היא נקבעת.

חשוב לנו לציין, שישנם מקרים בהם מצבו הפיזי והנפשי של הקשיש אינו מאפשר לו לתפקד בבית כלל, במידה שזהו המצב- כדאי לשקול מעבר למסגרת מתאימה במרכז יום או בבית אבות.

אין ספק שבמצבים מסוימים כדאי לקשיש להיות בהשגחה רפואית צמודה. בנוסף, בבחירה של דיור מוגן או בית אבות יש מספר יתרונות נוספים- הקשיש נהנה מחברה נעימה וגם ממגוון פעילויות לגיל הזהב.

גמלת סיעוד

ראשית כדאי שתבדקו האם אתם זכאים לגמלת סיעוד דרך הביטוח הלאומי. בעזרת גמלת הסיעוד תוכלו להיעזר בשירותי חברות הסיעוד, המציעות סל שירותים של טיפול אישי לקשיש במשך מספר שעות בשבוע. בהמשך המאמר נפרט מהו הסל המוצע, מתוכו ניתן לבחור את השירותים המותאמים לקשיש.

על מנת לקבל גמלת סיעוד, עליכם להגיש תביעה לביטוח לאומי, יחד עם כל המסמכים הנדרשים לסניף הקרוב למגורי הקשיש. חשוב לכלול חוות דעת של רופא מטפל וכן אישורי הכנסות של שלושת החודשים האחרונים.

בהמשך התהליך, נציג של ביטוח לאומי מגיע לבית הקשיש על מנת לבדוק אותו, וכן את תפקודו בסביבת ביתו. על פי חוק הסיעוד, קשישים הזקוקים לעזרה בפעילות היומיומית בבית כמו בישול, כביסה, רחצה, הלבשה, וקיבלו אישור מנציג ביטוח לאומי, הם אלו הזכאים לעזרה סיעודית.

שעות העזרה נקבעות לקשיש על ידי ביטוח לאומי, והן תלויות במצב התפקודי שלו בבית וכן על פי הכנסותיו ועוד משתנים נוספים. לעוד פרטים בנושא תנאי הזכאות לגמלת סיעוד, אנו ממליצים להכנס לאתר הביטוח הלאומי.

תהליך קבלת הזכאות יכול להימשך כחודש כך שחשוב שתבדקו עם חברת הסיעוד האם היא מחייבת אתכם על תשלום גם בזמן התהליך, או שהעזרה היא מיידית וללא תשלום עד קבלת האישור. מידע זה הוא חשוב במיוחד ויכול לחסוך לכם כסף רב.

חשוב שתדעו שאומנם קצבת הסיעוד אכן בעלת חשיבות רבה אבל שימו לב! הגמלה אינה מספיקה למימון כל הטיפול לאדם המוגדר כחולה סיעודי. במצבים של חולה סיעודי מלא יש צורך בביטוח סיעודי פרטי בנוסף לעזרה מביטוח לאומי.

במצבים סיעודיים השאיפה היא לאפשר לקשיש להישאר בסביבת ביתו, עד כמה שניתן. כאשר הקשיש נמצא בסביבה הטבעית שלו- קרוב למשפחתו וחבריו, זה מקל את ההתמודדות עם המצב הבריאותי או הנפשי החדש- באופן נעים ומכובד יותר.

רמת הזכאות לגמלת סיעוד ביטוח לאומי

לאחר בדיקת התפקוד של הקשיש וחוות הדעת הרפואית, יקבע האם הקשיש זכאי לגמלת סיעוד מביטוח לאומי. קיימת חלוקה לרמות שונות של קבלת הגמלה, הנקבעות לפי מידת התלות של האדם בביצוע פעילות, האם נתמך על ידי עזרה מאחרים והאם הוא זקוק להשגחה צמודה.

קיימות 3 רמות זכאות:

רמה 1 – ניתנת במידה והקשיש תלוי במידה מסוימת בעזרת הזולת ברוב פעולות היום יום, וכן מי שזקוק להשגחה זכאי לגמלת סיעוד בשווי 9.75 שעות טיפול, או בשווי של 5 שעות טיפול, למי שזכאי לגמלה מופחתת עקב הכנסות.

רמה 2 – אדם התלוי במידה רבה מאוד בעזרת הזולת ברוב פעולות היום יום, ברוב שעות היממה זכאי לגמלת סיעוד בשווי 16 שעות טיפול, או בשווי של 8 שעות טיפול, למי שזכאי לגמלה מופחתת עקב הכנסות.

למי שבוחר לבקר במרכז יום: יום ביקור שווה בערכו ל-2.75 שעות טיפול. מספר הימים המרבי שאפשר לבקר במרכז יום הוא 5.5 ימים בשבוע (ולמי שגמלתו מופחתת עקב הכנסות- יומיים בשבוע).

רמה 3 – זוהי בעצם רמת הזכאות הגבוהה ביותר- ניתנת למי שתלוי לחלוטין בעזרת הזולת בכל פעולות היום יום בכל שעות היממה. כמו כן, מי שזקוק להשגחה מתמדת זכאי לגמלת סיעוד בשווי 18 שעות טיפול, או בשווי של 9 שעות טיפול למי שזכאי לגמלה מופחתת עקב הכנסות.

ישנה אפשרות לקבל תוספת שעות לטיפול אישי, למי שעומד בתנאים מסוימים.

סל השירותים המוצע בגמלת הסיעוד

אלו השירותים המוצעים במסגרת הגמלה:

 • מימון שעות טיפול שבועיות בבית החולה הסיעודי.
 • ביקור במרכז יום לקשיש.
 • אספקה של מוצרי ספיגה חד פעמיים.
 • אספקה של לחצן מצוקה אישי.
 • שירותי כביסה.

השירותים נקבעים על פי שווי הזכאות לגמלה אותו מקבל הקשיש, על פי מצבו ומידת התלות שלו באחרים על מנת לבצע פעולות.

כיצד מקבלים עזרה מחברת סיעוד?

כמו שכבר אמרנו, ענף חברות הסיעוד בארץ הוא גדול ומתפתח. הפניה לחברת סיעוד תוכל לסייע לכם על מנת שתדעו את כל הזכויות המגיעות לכם. חברת הסיעוד יכולה לתת לכם כלים להתמודד עם המצב החדש בו בן המשפחה זקוק לעזרה נוספת.
בנוסף, חברת הסיעוד יכולה לסייע לכם בהגשת בקשה למימון הטיפול, וכן לבנות תוכנית טיפולים המותאמת לצרכים האישיים של הקשיש.

ישנן חברות סיעוד המעסיקות אך ורק מטפלים ישראליים, מה שיכול לעזור במצבים בהם הקשיש נרתע מקבלת עזרה וקשיי תקשורת עם מטפל זר, וחשוב לו להיות בסביבה מוכרת. אם עדיין לא קראתם, הנה מאמר שכתבנו המסביר מדוע עדיף בית אבות על פני מטפל זר.

טיפול סיעודי במסגרת ביתית הוא בעל חשיבות עליונה. למה זה כל כך חשוב? אתם בוודאי מכירים את הסלוגן של חברת אל על: ״הכי בבית בעולם״… אין ספק שהקשיש ירגיש הכי טוב ובבית כשהוא בסביבתו הטבעית.

כאשר מגיעים למצב בו הקשיש זקוק לעזרה בפעולות השוטפות ביומיום, חברת הסיעוד מספקת סיוע במטלות משק הבית- סידורים, קניות, בישול, רחצה, הלבשה וכל פעילות בה הקשיש זקוק לעזרה.

מהם הקריטריונים לבחירת חברת סיעוד?

 1. הדבר החשוב ביותר שכדאי שתבדקו כשאתם מחפשים חברת סיעוד הוא: האם היא נמצאת ברשימת ספקי שירותי הסיעוד של הביטוח הלאומי או של משרד הרווחה. אנחנו לא אומרים את זה כי אנחנו קטנוניים אלא כיוון שזהו תו תקן, המצביע על כך שחברת הסיעוד עומדת בקריטריונים מסוימים מה שחשוב במיוחד כשמדובר בטיפול ועזרה לקשישים.
 2. השאלה השנייה שכדאי שתפנו לחברת הסיעוד היא האם יש בידם רישיון ממשרד התמ״ת.
 3. בדיקה מקיפה של השוק. כדאי לבדוק לפחות 3 חברות המספקות שירותי סיעוד לפני קבלת ההחלטה. כדאי שתשימו דגש על הנקודות הבאות: איכות השירות, מקצועיות, התאמה אישית לצרכי הקשיש, זמינות לטיפול ולשאלות, אמינות, ניסיון בתחום וידע. כדאי גם שתתרשמו מאתר החברה, קבעו פגישת ייעוץ וקבלו החלטה נבונה ומושכלת.
 4. בידקו את מיקום החברה. ישנן לא מעט חברות סיעוד במרכז כך שתוכלו להגיע למשרדים ולהיפגש עם הצוות באופן אישי. בהמשך נציג לכם את שלושת החברות המובילות בתחום, מה שיתן נקודת התחלה טובה למציאת החברה המתאימה לכם ביותר.
 5. לאחר שבחרתם את חברת הסיעוד, אנחנו ממליצים שתבדקו את תנאי החוזה בקפדנות. על פי חוק הסיעוד, לכל קשיש מגיע שעות סיעוד מביטוח לאומי בהתאם למצבו. חשוב לוודא כי אותן מספר שעות הסיעוד לו זכאי הקשיש מביטוח לאומי מופיעות בהסכם מול חברת הסיעוד. בנוסף, יש למלא בהסכם איזה סוג עזרה מבקש הקשיש: ליווי והשגחה, קניות, משק בית (ניקיון),  או טיפול אישי (רחצה).

חברות סיעוד במרכז והמובילות בארץ

הבחירה בחברת הסיעוד היא חשובה על מנת שתקבלו ליווי ועזרה בקבלת החלטות באופן הנכון ביותר עבור הקשיש. לעיתים הבחירה תהיה בקבלת עזרה במסגרת של בית אבות, ולעיתים יהיה זה טיפול סיעודי עד הבית.

בגיל הזהב ישנם קריטריונים בריאותיים ונפשיים רבים שצריך לקחת בחשבון על מנת להגיע להחלטה האופטימלית ביותר עבור הקשיש ומשפחתו. ישנן חברות המספקות קשת רחבה של פתרונות סיעודיים, וכן מכשירות בעצמן את המטפלים הסיעודיים על ידי צוות מיומן של עובדים סוציאליים ואחיות מוסמכות.

נציג רשימה של חברות סיעוד מובילות:

 • חברת סיעוד דנאל היא החברה הוותיקה הגדולה והמנוסה ביותר בארץ. החברה רואה כייעוד ושליחות לסייע בהתמודדות עם המצב הסיעודי, ולמצוא פתרונות מקצועיים ואיכותיים שיתאימו לצרכים המיוחדים של הקשיש.
 • חברת סיעוד מתן מספקת טיפול אישי ועזרה בבית. הצוות יאתר את המטפל המתאים ביותר עבורם מתוך מבחר מטפלים ישראלים או זרים מנוסים, אשר עברו הכשרות מקצועיות על מנת להעניק למטופל טיפול סיעודי באופן האישי והמקצועי ביותר. גם בתום התהליך הם ממשיכים ללוות ולערוך ביקורי בית כדי לוודא שמי שאתם אוהבים יקבל את השירות הטוב ביותר לאורך כל תקופת הטיפול.
 • חברת סיעוד מטב דורגה במקום הראשון במדדי איכות ומקצועיות בקטגוריית חברות סיעוד וארגוני סיעוד במכרז שערך הביטוח הלאומי. חברת מטב מתאימה לכל לקוח את המענה הסיעודי הטוב ביותר.

סל השירותים של חברת מטב כולל: טיפול סיעודי לקשישים, מרכזי יום, עובדים זרים לסיעוד, משפחות אומנה, סייעות לדיור מוגן ובתי אבות, עשייה חברתית ועוד.

חשוב להוסיף כי בכל מקרה, לא ניתן להשוות בין הטיפול של מטפלת סיעודית לקשישים בבית לבין הטיפול של צוות רב מקצועי (רופא, אחות, עובדת סוציאלית, דיאטנית, פיזיותרפיסט)  בבית אבות .

קבלת מטפלת סיעודים לקשישים מביטוח לאומי

חברות הסיעוד מציעות עזרה על ידי מטפלת לקשישים, זאת במטרה לשמור על עצמאותם של הקשישים. הסיעוד יכול להיות נקודתי או מקיף, בהתאם לצורך בשירותי הסיעוד של המטופל. והחלק המעניין באמת הוא שהטיפול מתאפשר בעזרת גמלת הסיעוד של ביטוח לאומי.

המטפלת מסייעת למטופלים בשירותי סעד שעתיים או צמודים כך שהיא יכולה לתת שירותי סיעוד ותגבור על הצד הטוב ביותר. תפקידי המטפלת כוללים: טיפול אישי והשגחה, עזרה ברחצה והלבשה, עזרה במשק הבית ועזרה בנטילת תרופות.

גם בזמן שהייה בבית אבות ניתן להיעזר בשירותי מטפלת מביטוח לאומי. אומנם רוב הטיפול והעזרה לקשיש הם בפן הפיזי, אך הקשיש גם נהנה מחברת אדם קרוב אליו המראה חיבה ואכפתיות- מה שחשוב מאוד גם בפן האישי והפסיכולוגי. כאשר נוצר חיבור אישי שכזה, המצב הרגשי של הקשיש משתפר.

המטפלת הסיעודית לגיל השלישי יכולה להיות מטפלת ישראלית או זרה. במהלך הליווי והטיפול, היא הופכת להיות חלק מהמשפחה, אשת שיחה וחברה קרובה.

לסיכום בתקופה שיכולה להיות קשה ומבלבלת חשוב שתקבלו עזרה מקצועית מתאימה. חברת סיעוד יכולה לספק לכם שירותים ועזרה בביצוע הפעילויות היומיומיות, מה שיתן לכם וליקרים לכם שקט נפשי תוך דאגה לצרכיהם על הצד הטוב ביותר.

אנחנו ממליצים לכם לבדוק את האופציות הקיימות ואף לקבוע פגישת ייעוץ לפני שתבצעו את הבחירה. טיפול סיעודי מקצועי הוא בעל חשיבות עליונה, והוא יכול להעניק לכם את הפנאי הרגשי כך שתוכלו להתרכז בנתינת חום משפחתיות ואהבה לבן הזוג או בן המשפחה בכל מצב.

ענת פלד יהלום
שינוי גודל גופנים
ניגודיות