בית אבות נוה שלו הבית שלכם

חברת סיעוד: כך תבחרו נכון טיפול סיעודי ליקרים לכם

(מעודכן 1.7.2020)

אתם בטח שואלים את עצמכם מהי בעצם חברת סיעוד? בישראל קיימות לא מעט חברות סיעוד במרכז ובכלל המספקות שירותי סיעוד, אבל האם מטפלת סיעודית לקשישים הוא הדבר שהכי מתאים לכם?

המטרה שלנו היא לעזור לכם להבין את ההבדלים ולבחור את האופציה הטובה ביותר בכדי שתוכלו לעזור לאהובים עליכם לחיות בכבוד וברווחה שמגיעה להם. 

מה הם הדברים החשובים שכדאי שתדעו לפני שאתם מחליטים לבחור את חברת הסיעוד או את בית האבות שלכם (למידע נוסף על בחירת בית אבות), האם זו האופציה הטובה עבורכם? מה הן אפשרויות התשלום לשירות זה? והאם יש דרך להיעזר בביטוח לאומי? או לקבל סיוע מהמדינה?  נפרט בהמשך המאמר ותקבלו את כל התשובות בנושא חשוב זה.

חברת סיעוד
חברת סיעוד

אז מהי בעצם חברת סיעוד?

חברת סיעוד היא חברה שמספקת שירותי סיעוד באמצעות מטפלים ישראלים או זרים, עבור קשישים -הזקוקים לעזרה חלקית או מלאה בפעילות היומיום, הכוונה היא שהם זקוקים לטיפול והשגחה קבועה ויומיומית.

תסכימו אתנו שזה לא קל להיות במצב בו הורה, בן משפחה קרוב או בן הזוג מגיע למצב שזקוק להשגחה צמודה.

החדשות הטובות הן שתוכלו להיעזר בשירותי חברת סיעוד, כך שהאדם הקרוב אליכם יוכל לקבל עזרה וטיפול אישי בהתאם למצבו. 

חשוב לנו לציין, שישנם מקרים בהם מצבו הפיזי והנפשי של הקשיש אינו מאפשר לו לתפקד בבית כלל, במידה שזהו המצב- כדאי לשקול מעבר למסגרת מתאימה בבית אבות. 

ישנם מצבים מסוימים שכדאי לקשיש להיות בהשגחה רפואית צמודה, לכן בבחירה של דיור מוגן או בית אבות ישנם מספר יתרונות נוספים למשל חיי חברה, מגוון פעילויות לגיל הזה, השגחה רפואית ועוד… (לקריאה נוספת בנושא לחצו כאן)

קצת מידע על התהליך

כמה דברים שצריך לדעת על קבלת שירותי סיעוד ומה צריך לעשות בכדי לקבל עזרה מהמדינה:

 • צריכים לבדוק אם אתם זכאים לגמלה סיעודית (הגשת תביעה ומסמכים עם חוות דעת של רופאים ומטפלים לביטוח לאומי).
 • לאחר קבלת אישור הטפסים, נציג של ביטוח לאומי יקבע מה רמת הזכאות. 
 • אחרי זה מתבצע תהליך קבלה של הזכאות שיכול לקחת זמן רב.

סוגי חברות

ישנן חברות סיעוד במרכז המעסיקות אך ורק מטפלים ישראליים, מה שיכול לעזור במצבים בהם הקשיש נרתע מקבלת עזרה וקשיי תקשורת עם מטפל זר וחשוב לו להיות בסביבה מוכרת.

אם עדיין לא קראתם, הנה מאמר שכתבנו המסביר מדוע עדיף בית אבות על פני מטפל זר.

ישנן חברות סיעוד במרכז המעסיקות מטפלים זרים, במקרה זה יש לספק למטפל הזר חדר למגורים, תנאים סוציאליים וכו'.

יש לבחור מטפל שיכול לתקשר בצורה טובה יש לזכור כי הם נמצאים רק בכדי לסייע בפעילויות היום יום.

חשוב לדעת! כי המטפלים שמגיעים אינם בעלי הכשרה רפואית ואינם יכולים לסייע רפואית  בשעת הצורך. המטפלים הינם כח עזר לקשיש בלבד וכל מטרתם היא לעזור לקשיש להמשיך בשגרת חייו ככל הניתן.

שירותי סיעוד
שירותי סיעוד

מהם הקריטריונים לבחירת חברת סיעוד?

 1. הדבר החשוב ביותר שכדאי שתבדקו כשאתם מחפשים חברת סיעוד הוא: האם חברת הסיעוד נמצאת ברשימת ספקי שירותי הסיעוד של הביטוח הלאומי או של משרד הרווחה. הרבה חברות לא מפוקחות על ידי המדינה ולכן יש בעיה של אמינות. השאלה השנייה שכדאי שתפנו לחברת הסיעוד היא האם יש בידם רישיון ממשרד התמ״ת וגם כאן יש לבקש לראות את הרישיון בתוקף ולוודא מול משרד התמ"ת בנוגע לתקינות הרישיון.
 2. בדיקה מקיפה של השוק. כדאי לבדוק כמה חברות המספקות שירותי סיעוד לפני קבלת ההחלטה. כדאי שתשימו דגש על הנקודות הבאות: איכות השירות, מקצועיות, התאמה אישית לצרכי הקשיש, זמינות לטיפול ולשאלות, אמינות, ניסיון בתחום וידע. 
 3. לאחר שבחרתם את חברת הסיעוד, אנחנו ממליצים שתבדקו עם עורך דין שמומחה בנושא בכדי לבדוק את תנאי החוזה בקפדנות. על פי חוק הסיעוד, לכל קשיש מגיע שעות סיעוד מביטוח לאומי בהתאם למצבו. חשוב לוודא כי אותן מספר שעות הסיעוד לו זכאי הקשיש מביטוח לאומי מופיעות בהסכם מול חברת הסיעוד. בנוסף, יש למלא בהסכם איזה סוג עזרה מבקש הקשיש: ליווי והשגחה, קניות, משק בית (ניקיון),  או טיפול אישי (רחצה).
 4. פרט מאוד חשוב שכדי לדעת. הביטוח לאומי מאפשר לקבל את גמלת הסיעוד בכסף ישירות לחשבון הבנק. כיום יש מספר חברות שעוסקות במתן שירות זה ובכך יכולים לחסוך לכם כסף רב. דבר זה מאפשר לכם, בני המשפחה, להעסיק מטפלים סיעודיים בצורה ישירה, ללא דאגות וכאבי ראש ועדיין לחסוך סכומי כסף משמעותיים בכל שנה.

בניגוד למטפל צמוד, בבית אבות תוכלו למצוא צוות רב ומקצועי הכולל (רופא, עובדת סוציאלית, אחיות, דיאטנית, מרפא בעיסוק, מדריכות תעסוקה, פיזיותרפיסט כשכל אחד מהצוות מתמחה במקצועו. דבר חשוב נוסף בשגרתו של הקשיש זאת הסביבה. 

בבית אבות ישנו הווי חברתי עם שאר הדיירים, פעילויות תרבות ורווחה, פיקוח תרופתי, פיקוח ובקרות של משרד הבריאות והרווחה, תפריט תזונתי שמותאם לדייר, חדרי מגורים ברמה גבוהה ועוד מספר רב של יתרונות אשר אמורים להסיר דאגה מלבכם שיקירכם נמצא בידיים טובות.

לסיכום, בתקופה שיכולה להיות קשה ומבלבלת חשוב שתקבלו עזרה מקצועית מתאימה.

חברת סיעוד יכולה לספק לכם וליקירכם שירותים ועזרה בביצוע הפעילויות היומיומיות. אך ישנם הרבה חסרונות שלא מתאימות לרוב האוכלוסייה, מלבד התהליך הבירוקרטי הארוך והמסורבל, עולות שאלות מרכזיות ובעלות חשיבות עליונה כמו:

 • האם נוצלו מלוא הזכויות של הקשיש מול משרדי הממשלה?
 • מה עושים כאשר המטפל יוצא לחופשה?
 • מי מפקח על פעילותיו של המטפל?
 • מי אמור לתת מענה רפואי בשעת הצורך?
 • מי מפקח על תזונה שניתנת לקשיש ועוד הרבה שאלות ותהיות. 

מעוניינים לדעת יותר? רוצים להתייעץ? התקשרו עכשיו למספר 03-3728605 ונשמח לעזור לכם.

אנחנו בנוה שלו יודעים כי תהליך בחירת סוג טיפול ליקירכם הוא שלב לא פשוט, בבית האבות שלנו ישנן מחלקת דיור תומך ומחלקה סיעודית. בית האבות מפוקח על ידי משרד הבריאות והרווחה ועומד בכל התקנים הנדרשים.

ענת פלד יהלום