אחת ולתמיד: מטפל זר או בית אבות?

כשקרוב אליכם מגיע למצב שהוא הופך סיעודי, אתם מגיעים לנקודה משמעותית בה עליכם לקבל החלטה: האם לבחור במטפל צמוד שיטפל בו בביתו, או האם להכניסו אל בית אבות המעניק טיפול סיעודי 24 שעות. לעתים, המטופלים הסיעודיים נמצאים במצב בו אינם תמיד יכולים לתקשר את תחושותיהם, כך שעליכם לקבל החלטה מבלי לערב אותם בה. רגע לפני שגם אתם מכריעים בין מטפל צמוד ובין בית אבות, דעו מהו המענה שאתם מקבלים:

טיפול בביתו של הקשיש עם מטפל זר צמוד – יתרונות וחסרונות

ככל שמתבגרים, קשה יותר להסתגל לחברה חדשה ומוקמות חדשים. לכן, אחד היתרונות שיש לטיפול באמצעות מטפל זר הוא האפשרות של הקרוב אליכם להמשיך ולגור בביתו. כשמתעמקים ביתרונות ובחסרונות של טיפול זה, מבינים מהר מאד כי ככל הנראה מדובר על היתרון היחיד. מהם החסרונות של טיפול סיעודי בקשישים הניתן על ידי מטפל זר?

 • במקרים לא מעטים ישנו פער בשפה – כך שגם במידה והקשיש יכול לתקשר, הוא מתקשה לעשות זאת אל מול המטפל.
 • המטפל נשאר לגור בביתו, כך שמלבד סיוע במטלות היום-יום, הקשיש לא יכול לקבל מענה בשעת חירום בכל שעות היממה.
 • טיפול על ידי מטפל זר מגביל את הקשיש בכל הקשור לסביבה חברתית. המטפל והמטופל גרים יחד, כאשר יש להם רק זה את זה לאורך כל שעות היום.
 • למרות שהמטפל נחשב “צמוד”, גם הוא זקוק להפסקות, למנוחה ולשנת לילה. במקרה בו הקשיש חש שלא בטוב באמצע הלילה, הוא נותר המון פעמים ללא מענה וחסר אונים.
 • חשוב לזכור כי את כל האחריות מפקידים אצל המטפל. במידה והוא חולה או זקוק לחופשה, הקשיש הסיעודי נותר ללא כל מענה.
אחת ולתמיד: מטפל זר או בית אבות?

טיפול סיעודי בבית אבות – מענה איכותי לכל קשיש

שכיחות התחלואה והבעיות הפסיכוסוציאליות – נפשיות הולך וגדל עם העלייה בגיל. בחלקן הגדול הן לא ניתנות לזיהוי מוקדם, עובדה אשר פוגעת בהצלחת הטיפול בהם.  בית אבות סיעודי מקנה לכל דייר מענה איכותי, נרחב ואישי בהתאם לצרכיו. המענה אינו מוגבל לשעות מסוימות ביום, אלא שמדובר על מתכונת של 24/7 כך, במידה והדייר זקוק לבדיקה דחופה או במקרה בו הוא חש שלא בטוב – ישנו צוות רפואי המגיע מיד לחדרו ומטפל בו כנדרש.

בנוסף, הצוות המקצועי יודע לאתר שינויים גופניים והתנהגותיים אצל המטופלים. כך, גם במקרה בו והקשיש לא יכול לספר על שהוא מרגיש, ישנו צוות שיודע לזהות סימפטומים חשודים המצריכים בדיקה ומתן טיפול מהיר ויעיל.

במהלך שעות היום, זמינים לדייר הסיעודי אנשי מקצוע שונים:

 • רופא
 • דיאטנית
 • פיזיותרפיסט
 • אח ראשי / אח מחלקה
 • מרפאה בעיסוק
 • צוות המטפלים

מעבר למענה הרפואי שהוא אכן חשוב וקריטי, זוכים כל הדיירים גם לסביבה חברתית ומפרה. תחושת בדידות היא אחת התחושות הקשות ביותר. לכן, בבית אבות סיעודי, ניתן דגש רב על יצירת תחושת קהילה חברתית. לאורך היום, יכולים הדיירים ליהנות משלל פעילויות, חוגים ומופעים משתנים.

בבית אבות הקשיש הסיעודי נתמך על ידי צוות גדול!

בשונה מטיפול הניתן על ידי מטפל זר, בבית האבות מקבל כל דייר מענה וחיבוק משלל אנשי צוות: החל מרופא ואחות דרך צוות רב מקצועי (פיזיותרפיה, מרפאה בעיסוק, עו”ס, דיאטנית, מדריכת תעסוקה) ועד מטפל כללי הדואג לרווחת הדיירים. כך, אתם יכולים להיות שקטים כי בן המשפחה שלכם עטוף לאורך כל שעות היום, מקבל את המענה הרפואי הטוב ביותר וזוכה לתמיכה נפשית וסביבה חברתית.

מירה קירשנר
Latest posts by מירה קירשנר (see all)
שינוי גודל גופנים
ניגודיות