בית הורים דיור מוגן ומה שביניהם

“בית הורים” (בית אבות) היא מסגרת של מגורי קבע עבור אוכלוסייה מבוגרת, מסגרת המספקת להם שירותים מגוונים המאפשרים להם חיים נוחים ובטוחים, לא פחות מאשר בביתם הפרטי.

הגיל השלישי הוא גיל שבו אפשר להסתכל אחורה בסיפוק, לברך על מה שיש ולשמוח מההנאות הקטנות שבחיים. השמחה אינה מחייבת התעלמות מהקשיים או מהכאבים, אך היא מקלה עליהם ומניעה תהליכים נפשיים וגופנים המביאים לראייה אופטימית וחיובית על החיים.

אמנם, אנשים רבים חוששים מהמעבר לבית אבות, אך באופן פרדוקסלי הודות לפעילויות המגוונות, להיכרות עם אנשים חדשים, לסביבה התומכת ולחיים העשירים ומלאי המעש, דווקא בבית ההורים אפשר לחוש את השמחה ביתר שאת, על אף הקשיים המאפיינים את הגיל המבוגר.

בשונה מהעשורים הקודמים שבהם בתי אבות הצטיירו כמוסדות שאינם מכבדים את הקשיש ואת צרכיו האינדיבידואליים, בעידן העכשווי בתי האבות מאפשרים לקשישים להזדקן בכבוד ובאיכות חיים לא פחות גבוהה מזו שהייתה להם בבית, ואולי אפילו יותר.

בתי האבות ברחבי הארץ מציעים תנאי מגורים מפוארים, סביבה תומכת מגוונת ועשירה ומספקים לכל אחד את הצרכים הנדרשים לו באופן אישי. זו אולי הסיבה מדוע יותר ויותר אנשים בני הגיל השלישי בוחרים לעבור לגור במסגרת המתאימה לגילם.

מתי כדאי לעבור לגור בבית הורים?

כאשר בני המשפחה המטפלים במסירות בהורים המבוגרים מרגישים כי הם נאלצים לתמרן בין העבודה, בין צרכי המשפחה שלהם ובין הטיפול בהורים המבוגרים, כאשר הם מרגישים כי הצרכים הטיפוליים גדולים מדי והם כבר אינם מסוגלים לגשר על הפערים, בית אבות יכול להוות פתרון מתאים.

ילדים רבים חשים במצוקה נפשית ובאי שקט בשל הדאגה הרבה להוריהם החיים לבד בבית. הלחץ המתמשך והדאגה הרבה גורמים לא אחת לרגשי אשמה ולתשישות נפשית לילדים המסורים, במיוחד כאשר יש להם מחויבויות אישיות נוספות שעליהם לעמוד בהם, והמעבר לבית האבות יקל הן על ההורים והן על הילדים.

אנשים מבוגרים לא תמיד יכולים לתחזק את הבית לבד או לבצע מטלות שגרתיות אחרות. הם שוכחים לקחת תרופות או לוקחים במינון לא נכון, מתקשים בהתנהלות הכספית ועוד. בבתי האבות הקשיש לא יידרש להשקיע אנרגיות מיותרות בעבודות הבית, בלקיחת תרופות, בניהול משק הבית ועוד, תמיד תהיה לו עזרה על ידי צוות העובדים והוא יוכל להתפנות לעיסוקים המעניינים אותו.

יתרונות במעבר לבית הורים

קשישים רבים סובלים מבדידות. לעיתים בני המשפחה שלהם גרים במקומות רחוקים ולעתים הם עסוקים ולא מתפנים לבקר את ההורים בתכיפות שהיו רוצים. חלק מהקשישים כבר איבדו את חבריהם שהלכו לעולמם ונשארו בודדים. בבתי האבות יפגשו המבוגרים חברים חדשים הנמצאים במצב דומה, הם ייהנו מפעילות חברתית, מתשומת לב ולא ירגישו בודדים.

לא תמיד הבית שבו מתגוררים ההורים הקשישים מתאים למגבלות ולצורכים החדשים, לעתים ההורים גרים בבניינים גבוהים ללא מעלית, לעתים חדרי השירותים אינם מותאמים להם ועוד. בבתי האבות הם ימצאו דירות נוחות ונעימות המותאמות בצורה אופטימלית לצורכיהם.

גם מטפל זר לקשיש בביתו אינו יכול לתת מענה כולל של צוות רב מקצועי שקיים בבתי אבות כגון: רופא, אחות, דיאטנית, מרפאה בעיסוק, פיזיותרפיסט, עובדת סוציאלית, פעילות חברתית ואירועי תרבות.

בתי אבות מתאימים לקשישים הסובלים מבעיות בריאותיות שלא תמיד אפשר לטפל בהם בבית. כאשר ההורים המבוגרים סובלים מהתדרדרות קוגניטיבית, סובלים מבעיות זיכרון, מתקשים להתמצא בזמן ובמרחב, שיפוט לקוי השהות בבית עלולה לסכן אותם.

קשישים רבים מגיעים לבתי האבות לאחר אשפוז כתוצאה מנפילה או אירוע טראומתי אחר שגרם לירידה ביכולותיו של הקשיש.

קשישים רבים מגיעים למצבים שבהם הם אינם יכולים לתפקד באופן עצמאי או לקחת אחריות על המעשים שלהם. תמיד קיים החשש כי הקשיש ייפול או ייאלץ לקבל עזרה ולא יהיה מי שיגיש לו אותה במהירות ובזמן אמת.

בית אבות מעניק לשוהים בו שירותים רבים. מבין כל השירותים הרבים, אין ספק כי השירות החשוב ביותר הוא הטיפול וההשגחה הרפואית שמאפשרים למשפחתו של הקשיש לישון בשקט בידיעה שמישהו שומר על יקיריהם.

בהתאם למצבו התפקודי של הקשיש הטיפול בו יותאם לצרכיו ויכלול טיפול אישי כולל הלבשה, רחצה, תזונה מתאימה, שירותי כביסה וניקיון ומגוון של פעילות חברתית ופנאי.

בית הורים או בית אבות

בית הורים – מה ההבדל בינו לבין דיור מוגן?

בית הורים ודיור מוגן קמו על רקע של עלייה בתוחלת החיים ובצורך לספק לאוכלוסייה המבוגרת צרכים חברתיים, רפואיים ותפקודיים ושמירה על איכות חיים גבוהה גם בגיל השלישי.

ההבדל בין שתי המסגרות הוא ברמה התפקודית המאפיינת את כל אחת מהאוכלוסיות השוהות בהן ובאופן מימון השהות.

הדיור המוגן נועד עבור אוכלוסייה מבוגרת המתפקדת באופן עצמאי לחלוטין ואינה זקוקה לסיוע בפעולות יום יומיות שגרתיות. המטרה העיקרית במעבר לדיור המוגן הוא הרצון לחיות בסביבה חברתית העשירה יותר מבחינה תרבותית, לחיות בחברת בני גילם וליהנות מפעילויות רבות שאינן זמינות למבוגרים החיים בביתם.

במקור, בתי האבות נועדו לתת מענה לאוכלוסייה המבוגרת אשר התקשתה בתפקוד היום יומי ונדרשה לעזרה בפעילות שגרתיות כמו רחצה, הליכה, שכיבה, לבוש ועוד.

הדיור המוגן מיועד רק לעצמאיים לחלוטין, מודל שונה עם תשלום פיקדון. המחלקות הסיעודיות בדיור מוגן, הן בעיקר להמשך טיפול בדיירים שהיו בבית הדיור המוגן.

לעומת זאת, בבתי הורים (בתי אבות) גם קיימות מחלקות לאנשים עצמאיים לחלוטין, אך מודל התשלום הוא שונה לחלוטין (תשלום חודשי ללא פיקדון) ובנוסף בבתי הורים ישנם מחלקות לדיירים המוגדרים תשושי גוף (תשושים) שזקוקים לעזרה בפעילות היום-יום אך אינם סיעודיים.

מהן המסגרות השונות של בתי אבות ומה מייחד כל מסגרת?

בית אבות הוא שם כללי הכולל מספר מסגרות, כל מסגרת מתאימה לסוג אוכלוסייה שונה.

רשת בתי אבות למבוגרים עצמאיים שצריכים דיור תומך, מתאימה למבוגרים המסוגלים לנהל את חייהם באופן עצמאי, אך זקוקים לעזרה קלה במספר תפקודים או למסגרת חברתית תומכת.

מחלקות לזקנים תשושי גוף מיועדות לזקנים שמצבם הקוגניטיבי תקין, הם אינם מרותקים לכיסא גלגלים, אך בשל בעיות גופניות ובעיות בתפקוד הם זקוקים לעזרה חלקית בביצוע המטלות היום יומיות.

בית אבות סיעודי מיועד לקשישים שהוגדרו כסיעודיים בהתאם לקריטריונים מוגדרים שנקבעו לפי מבחני ADL, בדיקה ליכולת התפקוד של האדם. במסגרות אלו נהנה הקשיש מעזרה רבה במגוון תחומים ומטיפול של אנשי צוות המיומנים בטיפול סיעודי.

בתי אבות רבים מכילים מחלקות לעצמאים לצד מחלקות למטופלים סיעודיים לבתי אבות אלו יש יתרון בשל הרצף הטיפולי הניתן לקשיש כאשר מצבו הגופני משתנה ונמנע ממנו הצורך לעבור למקום חדש בגילו ובמצבו.

בתי אבות לתשושי נפש מיועדים לקשישים אשר מתפקדים מבחינה גופנית, אך סובלים מבעיות קוגניטיביות כמו בעיות בזיכרון, קשיים בהתמצאות, קשיים בהפעלת שיקול דעת, חוסר צלילות ועוד.

הגדרת המושג “תשושי נפש” כוללת גם קשישים אשר לקו בדמנציה ואינם יכולים לתפקד בעצמם. בבתי אבות אלו מקבלים הקשישים טיפול רפואי בהתאם למצבם הגופני והבריאותי.

לסיכום, הבחירה בבית ההורים מתאים צריכה להתבצע בהתאם לנתונים האישיים והרפואיים של הקשיש לצד ההקפדה על שימור מצבו הבריאותי ואיכות החיים שלו.

כדאי להביא בחשבון שיקולים נוספים כמו מיקום גיאוגרפי קרוב יחסית למקום המגורים של בני המשפחה על מנת שיוכלו לבוא לבקר, לבדוק האם המחיר מתאים ליכולות הכלכליות של הקשיש ומשפחתו, האם האווירה והצביון בבית האבות מתאימים ובעיקר לוודא כי המקום שבחרתם מעניק יחס חם ומכבד לכל מי שנמצא בו.

דוד לוי
Latest posts by דוד לוי (see all)
שינוי גודל גופנים
ניגודיות