בית אבות לתשושי גוף

למעלה מ-700,000 קשישים חיים במדינת ישראל כאשר רבים מהם זקוקים לעזרה וסיוע בפעולות הקשורות ליום יום. כאשר ניגשים לבחור בית אבות, ההגדרות השונות, עלולות לבלבל ולהקשות בתהליך הבחירה, זאת בהתאם למצבו התפקודי של הקשיש וסוגי המחלקות הקיימות בבתי האבות הפזורים ברחבי הארץ. למשל, יש נטייה לבלבל בין המושג תשוש או תשוש גוף לתשוש נפש או לאדם סיעודי.

בית אבות לתשושי גוף

חוק הסיעוד אמור לתמוך ולעזור לאנשים מעל גיל הפנסיה ולמי שקשה לו בתפקוד היומיומי, בפעולות הרגילות של היום יום. בכדי שנוכל להיעזר בחוק הסיעוד הנחקק על ידי המדינה ולבחור את המקום האופטימלי בהתאם למצבו הפיזיולוגי של הקשיש, קיים מבחן המכונה מבחן ADL.

תשושי גוף

מהו מבחן ADL וכיצד הוא קובע את הרמה התפקודית של הקשיש?

מבחן ADL מתבצע על ידי אחות מוסמכת, הנשלחת מטעם המוסד לביטוח לאומי. לפי מבחן ה-ADL  רמת תפקודו של הקשיש נקבעת בהתאם לרמת יכולתו של הקשיש לבצע כל פעולה בפני עצמה, ובהתאם לציון המשוכלל נקבעת רמת תפקודו הכללית. על פי תוצאות המבחן ולחוק הסיעוד, זכאי הקשיש לקבל סיוע מהמדינה, ובנוסף כך ניתן יהיה לבחור לקשיש את בית האבות המתאים לו ובו המחלקה האופטימלית עבורו.

מטרת המבחן היא לבחון שלושה מרכיבים:

  1. מה מידת העזרה לה זקוק הקשיש בפעולות היום יום?
  2. באיזו רמה הקשיש זקוק להשגחה בכדי להבטיח את בטיחותו?
  3. האם הקשיש גר לבד ומה רמת העצמאות שלו?

מבחן ADL הוא מבחן תפקודי בו הקשיש נשאל על תפקודי היום יום שלו. שאלות לדוגמא הנשאלות כחלק מהמבחן התפקודי הן: האם קשה לך להתרחץ לבד, האם קשה לך להכין לעצמך אוכל, האם קשה לך לגשת לקופת חולים, האם קשה לך לצאת החוצה ועוד… קשיש הזקוק לסיוע הוא קשיש המתקשה בביצוע פעולות בסיסיות של היום יום.

איך מגדירים את מצבו של הקשיש ובוחרים את המחלקה המתאימה עבורו?

קיימות 4 הגדרות שיסייעו לנו לבחור את המחלקה המתאימה עבור הקשיש:

  1. עצמאי – אדם שיכול לבצע את כל הפעולות הבסיסיות של היום יום בכוחות עצמו, ללא עזרה חיצונית.
  2. תשוש גוף – קשיש הזקוק לסיוע ב-2-3 מהפעולות המתבצעות בחיי היום יום, על פי מבחן ADL.
  3. סיעודי – קשיש שאינו מסוגל לעשות את מרבית פעולות היום יום וזקוק לעזרה בעיקר בהתניידות, הלבשה, מקלחת, אכילה ושליטה בצרכים.
  4. תשוש נפש – קשיש שמצבו הקוגנטיבי ירוד ואובחן כחולה אלצהיימר או דמנציה. הערכה קוגנטיבית מתבצעת ע“י רופא פסיכו גריאטר.

כאשר מחפשים אחר בית אבות מתאים, יש לוודא שאכן קיימת מחלקה מתאימה לרמת תפקודו שתספק לקשיש מענה מלא על כל הצרכים שלו. קשישים עצמאיים ותשושי גוף או כאלה הזקוקים לעזרה חלקית, יכולים להשתלב במחלקה של עצמאים/תשושים. לעומת זאת, קשישים סיעודיים וקשישים תשושי נפש המרותקים לכסאות גלגלים, יהיו זקוקים למחלקה סיעודית.

בבית אבות נווה שלו קיימות מחלקות לעצמאיים, תשושים ומחלקה סיעודית אשר שופצה לאחרונה ומעניקה, במסגרת שירות סיעודי, תכנית טיפול אישית וספציפית לכל דייר. אפשרות השהייה בבית אבות נוה שלו, במחלקות השונות, מתאימה גם לתקופת שיקום קצרה או ארוכה ובה עושים שימוש בציוד ובטכנולוגיות המתקדמות ביותר.

מירה קירשנר

דיאטנית קלינית בעלת תואר ראשון בתזונה B.Sc.Nutr. בעלת רישיון של משרד הבריאות.
בוגרת הקורס בגריאטריה של משרד הבריאות. בעלת ניסיון של למעלה מעשור, בעיקר בתחום הגריאטריה. מנהלת היחידה לתזונה בבית אבות נוה שלו.
מירה קירשנר

Latest posts by מירה קירשנר (see all)

שינוי גודל גופנים
ניגודיות