מהו ההבדל בין תשוש נפש לתשוש עצמאי?

זקנה היא חלק מתהליך ביולוגי המתרחש אצל כל אדם, כך כאשר הורה אהוב כבר אינו מצליח לבצע פעולות בסיסיות באופן עצמאי – בני משפחתו נרתמים יחד כדי לעמוד לצידו, ומחליטים יחד על בחירת מסגרת מתאימה והולמת שתענה על כל צרכיו. יש לזכור כי כדי לבחור את המסגרת הטובה ביותר, יש להבין האם הקשיש מוגדר כתשוש נפש או תשוש עצמאי.

בדברים הבאים אנו ננסה להציג בפניכם את ההבדל בין תשוש נפש לתשוש עצמאי ולעשות מעט סדר בכל  הקשור בהגדרות תפקודיות עבור קשישים שהגיעו לגיל השלישי לחייהם. אך חשוב לציין כי פעמים רבות ישנם הבדלים קטנים שמשפיעים על הקביעה מי מוגדר תשוש נפש ומי מוגדר עצמאי.

מהו תשוש נפש?

תשוש נפש הינו אדם הסובל מפגיעה תפקודית במוח, כאשר הפגיעה המהותית קיימת במישורי הזיכרון שלו. כתוצאה מפגיעה זו האדם אינו מסוגל לבצע פעולות יומיומיות שגרתיות כמו רחצה, הלבשה, אכילה ושתייה ועוד. תשושי נפש סובלים מכושר התמצאות לקוי, כך שאינם מודעים לסביבתם ולעיתים גם לעצמם ולכן הם מוכרחים לקבל השגחה צמודה מסביב לשעון.

מהו תשוש עצמאי?

תשוש עצמאי נקרא גם תשוש גוף, והינו אדם שכושרו התפקודי נפגע באופן חלקי ולכן הוא זקוק לתמיכה וליווי באופן חלקי. קשישים במצב של תשישות גוף מוגדרים כעצמאים כיוון שהם יכולים לנהל חיים שגרתיים בכוחות עצמם, כאשר ישנן פעולות מעטות המצריכות עזרה חיצונית כמו פעולות שגרתיות במשק הבית או עזרה קלה בתפקוד בסיסי של רחצה, ניידות, אכילה ועוד.

מהו ההבדל בין תשוש נפש לתשוש עצמאי?

מהם ההבדלים בין תשישות נפש לגוף?

ישנם כמה הבדלים משמעותיים בין תשושי נפש לגוף, כאשר ההבדל בין תשוש נפש לתשוש עצמאי שהינו המהותי ביותר קיים בתפקוד המנטלי של הקשיש – תשוש נפש סובל מפגיעה וירידה משמעותית בתפקוד המוח, ואילו תשוש גוף הינו בהיר מחשבה לחלוטין. הבדל זה משפיע על ההבחנות במתן עזרה לכל קשיש המוגדר כתשוש גוף או נפש, ולכן חשוב להתאים את המסגרת הטובה ביותר על פי צרכי הקשיש והמסגרת שתוכל לספק לו את העזרה לה הוא זקוק.

הכירו את מחלקת הדיור התומך של בית אבות נוה שלו

בבית האבות נוה שלו שנמצא בפיקוח משרד הבריאות והרווחה אין מחלקה לתשושי נפש אך בית האבות שלנו מציע מחלקה איכותית ונעימה המותאמת במיוחד לקשישים תשושי גוף. כיוון שקשישים תשושי גוף הינם עצמאיים המסוגלים לתפקד באופן שגרתי בכוחות עצמם, עם מעט סיוע ותמיכה בפעולות בסיסיות, מחלקתנו תוכל לספק עבורם את המענה המושלם לחיי חברה פעילים ועשירים שימלאו את יומם.

בשונה מקשישים תשושי גוף המתגוררים בגפם בביתם הפרטי, דיירי המחלקה בבית אבות נוה שלו נהנים בכל יום מפעילויות חברתיות יחד עם דיירים בני גילם, דבר משמעותי וחשוב במיוחד בתקופת הקורונה המאלצת הישארות בבית ובידוד חברתי. נוסף על חיי תרבות ופנאי, הדיירים נהנים ממגורים בחדרים ביתיים וחמים, אוכל איכותי ומשובח ומסגרת עוטפת ומחבקת המעניקה להם תחושה של בית.

מעוניינים לדעת יותר אודות דיור תומך? רוצים להתייעץ? התקשרו עכשיו למספר 03-3728605 ונשמח לעזור לכם.

דוד לוי
שינוי גודל גופנים
ניגודיות