איך לבחור בית אבות עם מחלקה סיעודית?

כאשר מגיע היום בו אחד מבני המשפחה זקוק לעזרה סיעודית, יש צורך לשקול את הכנסתו לבית אבות איכותי ומותאם בו הוא יקבל את מעטפת הטיפולים והצרכים להם הוא זקוק. בית אבות משמש כדיור תומך עבור מועמדים במצבים בריאותיים ותפקודיים שונים, כך שהם ייהנו מחיים מלאים ושפע פעילויות חברתיות שיעניקו להם סיפוק רב.

כדאי לדעת כי לא בכל בית אבות ישנה מחלקה ייעודית מותאמת למצבו של כל מועמד, כך שהבחירה בבית אבות מתאים צריכה להיעשות תוך שיקול דעת ומציאת המקום התואם את צרכי המועמד ומשפחתו. ישנם בתי אבות המספקים קורת גג לזקוקים לשיקום טיפולי כתוצאה ממחלה או פציעה זמנית, ולכן המחלקה המתאימה ביותר עבורם היא מחלקה טיפולית-שיקומית.

מחלקה סיעודית

לעומת זאת, ישנם מועמדים אשר מצבם הבריאותי מוגדר כסיעודי, ולכן הם זקוקים לבית אבות בעל מחלקה סיעודית המעניקה תכנית טיפולית המותאמת אישית למצבו של מועמד. בבית האבות נוה שלו קיימת מחלקה סיעודית המהווה את המענה האידיאלי ביותר לכל מועמד המוגדר במצב סיעודי, זמני או קבוע.

איזה אדם מוגדר כסיעודי?

על מנת שאדם יוגדר כסיעודי, יש לבחון את תפקודי היומיום שלו. אדם אשר סובל מליקוי בריאותי ותפקודי בגלל מחלה, פציעה או לקות מנטלית זקוק לסיוע צמוד בכל הנוגע לפעולות יומיומיות בסיסיות כמו רחצה, ניידות ממקום למקום, לבישה או פשיטת בגדים, אכילה ושתייה עצמאית, שכיבה וקימה ממיטה.

במידה והאדם אינו מסוגל לבצע באופן עצמאי לפחות אחד מפעולות יומיומיות אלו, הוא מוגדר כחולה סיעודי ולכן המחלקה המתאימה ביותר עבורו בבית אבות היא המחלקה הסיעודית. במחלקה הסיעודית של נוה שלו מצוי צוות רפואי מקצועי וזמין תמיד, אשר ישמח להעניק למועמד את הטיפול והסיוע האיכותי ביותר.

ההבדלים בין המחלקות השונות בבית האבות

אצלנו בנוה שלו ניתן לראות כי קיימת חלוקה למחלקות שונות, כאשר כל מחלקה נותנת את המענה הייעודי והמתאים ביותר בהתאם למצבו הבריאותי והתפקודי של המועמד:

  • מחלקה לעצמאיים ותשושים – מחלקה זו מתאימה לאנשים המוגדרים כעצמאיים או תשושים, כלומר שהמצב הגופני ו/או הבריאותי שלהם התדרדר מסיבה כזו או אחרת, ובית האבות מעניק להם מענה של דיור תומך וחיי חברה מלאים ועשירים בפעילויות מגוונות.
  • מחלקה לסיעודיים – המחלקה הסיעודית מעניקה מענה הולם ואיכותי לאנשים סיעודיים הזקוקים לטיפול והשגחה צמודה, נוסף על מערך הפעלה חברתי ואיכותי הכולל מגוון פעילויות חברה.
  • מחלקה לשיקומיים – אנשים הזקוקים לטיפול רפואי-שיקומי כתוצאה ממחלה או פציעה, יוכלו לקבל את הטיפול הטוב ביותר במחלקה זו כך שהדרך להחלמה תהיה מהירה ונעימה עבורם.

מה צריכה להכיל מחלקה סיעודית?

במחלקה הסיעודית בבית אבות נוה שלו ישנו צוות רפואי הזמין 24 שעות עבור השוהים בה לצורך מתן מענה יעיל ומהיר לכל צרכיהם הרפואיים והאישיים כאחד. הצוות המטפל נעזר בציוד חדשני ומתקדם על מנת להעניק טיפול סיעודי בקשישים ברמה הגבוהה ביותר. היות וברוב המקרים מחלקה סיעודית מהווה בית לטווח ארוך אנו שמים דגש  לכך שלא יהיו מספר גדול של מיטות אשפוז במחלקה.

מצב סיעודי זקוק להשגחה צמודה, לכן ישנה חשיבות גדולה לסוג ואיכות הציוד הרפואי בו אנשי הצוות מסתייעים. מיטות חדישות, אמצעי ניטור, תחנת אחיות מאוישת תמיד וציוד רפואי מתקדם הם הדברים שישפרו באופן ניכר את שהות. בנוסף חשוב לוודא כי הצוות עבר הכשרה ועובר הדרכות תוך כדי עבודה.

בנוה שלו הרופאים והאחיות עברו הכשרה, כמו גם כל הצוות המקצועי בבית האבות הכולל מרפאים בעיסוק ,קלינאית תקשורת, פיזיותרפיסטית, גריאטרית ועובדת סוציאלית. אנחנו דואגים לקיים ישיבות צוות רב מקצועי כדי לאתר בעיות מראש ובכך למנוע או לטפל בהם בהקדם. אנחנו שמים דגש לחדשנות ולמידה לכן מבצעים סיורים והשתלמויות במרכזים גריאטריים אחרים. וכמובן מקיימים ערבי עיבוש, קורסים וישיבות צוות וכל זה בכדי למנוע תחושת שחיקה של הצוות. 

כך תבחרו בית אבות המתאים לצרכיכם

על מנת שתהיו בטוחים כי בחרתם בית אבות איכותי ומקצועי, מומלץ להגיע לסיור התרשמות במקום כדי לבדוק את האווירה וכן שירותי סיעוד הניתנים לדיירים במחלקה הסיעודית. כדאי לבקר גם בחדרי המחלקה בהם הדיירים שוהים, כדי לבחון את תנאי המגורים אותם בן משפחתכם יוכל לקבל. 

שהות במחלקה סיעודית הינו דבר מורכב עבור המשפחות והם רואים זאת כאחריות מלאה שלהם לכן מעבר לתנאים האופטימליים עבור המועמד, אנו בנוה שלו רואים את הצרכים של המשפחה והדייר כחלק בלתי ניפרד וכמו כן מציעים קבוצות תמיכה למשפחות.

תוכלו לשוחח עם צוות המחלקה ולעלות כל חשש וספק המתעורר בכם, כך שתרגישו כי יקירכם ישהה בבית חם ומחבק. אל תתביישו לשאול על נהלי המחלקה – כמה רופאים יש במשמרת, כמה אחיות מסופחות לכל דייר, כיצד מתנהל הלו”ז היומי, כמו גם אילו פעילויות חברתיות המחלקה מציעה לדיירים וכל עניין ונושא אחר שתרצו לדעת לגביו.

אנו מזמינים אתכם להתרשם מבית אבות איכותי וייחודי, בו התמיכה והאוזן הקשבת הם הדבר החשוב ביותר עבורנו. בבית האבות נוה שלו יקירכם יזכו לחיות בבית חם עם יחס אנושי, טיפול מקצועי והכל באווירה משפחתית.

גלית הירש עובדיה
שינוי גודל גופנים
ניגודיות