מה צריך לדעת לפני שבוחרים מחלקה סיעודית?

קשישים שגופם נחלש ומגיעים למצב בו הם מתקשים לבצע פעולות יום יומיות שגרתיות, זקוקים להשגחה ועזרה צמודה. הפעולות השגרתיות כוללות בין היתר: הליכה, מעבר מישיבה לעמידה, שתייה ואכילה, שליטה על הסוגרים, רחצה והלבשה. במקרה שהקשיש אינו מסוגל לבצע שלוש פעולות ומעלה מהפעולות הללו, הוא יימצא תחת ההגדרה של אדם סיעודי. בשלב בו הקשיש עונה להגדרה של קשיש סיעודי, מגיעים בני המשפחה להבנה שהוריהם כבר לא מסוגלים להסתדר לבד ויש צורך בעזרה על מנת לשמור על בריאותם של ההורים ולתת להם את האפשרות להזדקן בכבוד.

הצורך לקבל סיוע ממטפל זר והאופציה הנוספת

השלב בו בני המשפחה מבינים שעליהם לגייס עזרה חיצונית לטיפול בהוריהם אינו קל, משום שהכרה בעובדה שההורה הזדקן ואינו יכול להתנהל כפי שנהג בעבר מצריכה התמודדות עם מצבו הרגשי של ההורה שעליו להבין ולקבל את מצבו – מצב בו יש ירידה ברמת התפקוד שלו והוא זקוק לעזרה באופן מתמיד מעתה ואילך.

כמו במקרים רבים בהם ניתן לפתור בעיות בדרכים שונות, גם במקרה זה יש שתי אפשרויות עיקריות לטיפול בהורה הסיעודי. הכנסת מטפל זר לטיפול בהורה הסיעודי, באפשרות זו, קיים קושי רב במציאת מטפל מתאים שדובר את השפה ושיהיה מקובל על ידי ההורה שיסמוך עליו שהוא ידאג לו לכל צרכיו בכל רגע נתון. או שניתן לבחור בדרך השנייה ולהעביר את ההורה למחלקה סיעודית. כאן עולה השאלה “איך בוחרים מחלקה סיעודית?”, במאמר זה ננסה לענות על השאלה החשובה הזו.

מה צריך לדעת לפני שבוחרים מחלקה סיעודית?

על מחלקה סיעודית

מחלקה סיעודית היא מחלקה שנמצאת בדרך כלל בבית אבות, דיור מוגן, בית חולים או מוסדות אחרים שמטרתם לספק לקשישים סיעודיים טיפול מלא במשך 24 שעות ביממה, 7 ימים בשבוע, 365 ימים בשנה

במחלקה הסיעודית מקבלים הקשישים עזרה בביצוע כל הפעולות להן הם זקוקים: טיפולים רפואיים, מעקב ומתן תרופות מותאמות, תזונה פרטנית, פיזיותרפיה, קלינאית תקשורת, ריפוי בעיסוק, שירות סוציאלי, פינוי לטיפול נמרץ במקרים בהם יש צורך בכך, וסיוע בתחומים נוספים.

סיוען של המחלקות הסיעודיות אינו מסתכם בכך והן נועדו גם לשפר את איכות החיים של הקשישים ולגרום להם לחוש תחושת שייכות, סיפוק והנאה באמצעות פעילויות חברתיות שונות, ביניהן: יצירה, תנועה, הפעלה עם בעלי חיים, צפייה בהופעות, שיחות אקטואליה ועוד.

מה צריך לדעת לפני שבוחרים מחלקה סיעודית?

אז איך בוחרים בית אבות סיעודי?

במקרה שבני המשפחה והקשיש החליטו יחד (חשוב מאוד לקבל את ההחלטה ביחד כל עוד ניתן לעשות זאת) שנכון עבור הקשיש לעבור לבית אבות סיעודי, יש לבחון את האופציות השונות, להגיע אל בתי האבות ולשוחח עם צוות הבית. להלן רשימה של קריטריונים לבחירת בית אבות סיעודי:

1. דעתו של הקשיש – כפי שהוזכר – חשוב מאוד להציב בראש ובראשונה את דעתו של הקשיש כל עוד הוא מסוגל לקבל החלטה בנושא. בסופו של דבר, על הקשיש להימצא במקום הנבחר וחשוב לאפשר לו להיות שותף פעיל בהחלטה.

2. רישיון ממשרד הבריאות וצוות רב מקצועי –  על בית האבות להחזיק ברישיון מתאים ממשרד הבריאות להפעלת מחלקה סיעודית.

3. יש לבדוק כי קיים צוות רב מקצועי הכולל: רופא הבית, רופא פסיכוגריאטר, אחים ואחיות, צוות סיעודי, עובדת סוציאלית, מרפאה בעיסוק, תזונאית, קלינאית תקשורת ושירותי פיזיותרפיה. לוודא שהם מומחים בטיפול סיעודי ועברו הסמכה מקצועית מטע ם משרד הבריאות.

4. ליווי סוציאלי – נושא חשוב במחלקות סיעודיות, יש לבדוק שהעובדת הסוציאלית קשובה ,סבלנית וזמינה לקשישים ולבני משפחותיהם.

5. תעסוקה – יש לבדוק את הפעילויות שמספק בית האבות, כמה פעמים ביום יש פעילות, מה סדר היום של הדיירים במחלקה הסיעודית, חשוב מאוד לוודא שהפעילויות כרוכות ביצירת אינטראקציה חברתית ופעילות מוטורית

6. מיקום – חשוב לבחור בבית אבות במיקום שיהיה נח גם לבני המשפחה של הקשיש. כמו כן, מומלץ לבדוק מהן שעות הביקור בבית.

7. חדרים, פרטיות והיגיינה – חשוב לוודא שבית האבות מתוחזק, נקי וכולל שירותי כביסה. כמו כן, מומלץ להתרשם מהמחלקה הסיעודית, האם היא משרה אוירה נעימה, מה הריח במחלקה, האם יש פינות ישיבה שניתן לשבת בהם עם הקשיש בעת ביקור המשפחה.
מומלץ לדבר עם משפחות של דיירים אחרים השוהים בבית האבות ולשמוע מהם על השירות הניתן.

8. מחיר – יש לברר מהו מחיר השהייה בבית האבות ואילו שירותים כלולים בתשלום ואילו שירותים לא כלולים. בדר”כ ישנם חיובים נוספים בגין שירותים המשתנים בין דייר לדייר כגון: תרופות ונסיעות באמבולנס

9. אינטואיציה – על הקשיש ובני משפחתו להתרשם מהמקום ולבדוק האם הם מרגישים שהוא מתאים, נוח ומספק מענה מלא עבור הצרכים האישיים. בנוסף, יש לשים לב למענה של צוות הבית, האם הוא קשוב לבקשות הדיירים ומשפחותיהם

גלית הירש עובדיה
שינוי גודל גופנים
ניגודיות