4 רמות תפקוד קשישים שכדאי לכם להכיר

תוחלת החיים בישראל עולה ויחד אתה עולה המספר של אוכלוסיית הקשישים בישראל.

אבל מה עושים כאשר מתעוררת בעיה של תפקוד קשישים, כאשר ההורים המבוגרים אינם מסוגלים לדאוג לעצמם וזקוקים לעזרה או לטיפול סיעודי? הפתרון הנראה פשוט לכאורה, מעבר לבית אבות, הוא אחת הדילמות שאתה מתמודדים ילדים רבים.

נוסף על הקושי הרגשי של המעבר לבית אבות, הבנים מתלבטים בשאלה איזה בית אבות יתאים לאבא ולאימא שלנו.

בישראל פועלים למעלה מארבע מאות בתי אבות המספקים את הצרכים של קשישים בעלי רמות תפקוד שונות. כל בתי האבות מספקים מערך הגנה תומך, אך הם אינם קבוצה הומוגנית. חשוב לבחור בית אבות בהתאם למידת התפקוד של הקשיש, עצמאי, תשוש או סיעודי.

תפקוד קשישים והפתרונות המתאימים

ככל שאדם מתבגר מתרחשים בגופו שינויים פיזיולוגיים המשפיעים על אורח החיים שלו, הן בכושר הגופני והן בכושר המנטלי.

לא כל השינויים בולטים לעין, אך כולם דורשים תשומת לב, ערנות וטיפול המתאים בהתאם לרמת התפקוד האינדיבדואלית של כל קשיש.

1. קשישים עצמאים הם קשישים המסוגלים לנהל את חייהם באופן עצמאי. הם יכולים ללכת, להתלבש, לאכול, להתרחץ, ללכת לשירותים ולנהל פעולות שגרתיות בכוחות עצמם. בדרך כלל יכולים הקשישים העצמאים לנהל תקשורת ברורה עם הסביבה, לנסוע בתחבורה הציבורית והם צלולים בדעתם.

הקושי של אוכלוסיית הקשישים העצמאיים מתבטא בביצוע פעולות הדורשות מרץ וכוח כמו בישול, קניות, סידורים בבנק או סידורי ביורוקרטיה שונים. במקרים רבים סובלים הקשישים מבדידות, במיוחד כאשר אחד מבני הזוג נפטר.

הפתרון: מעבר לבית אבות לקשישים עצמאיים. מסגרות אלו אינן מסובסדות על ידי ביטוח לאומי או רשויות הרווחה וצריך לממן אותם באופן פרטי.

2. קשישים תשושי נפש הם קשישים שתפקודם הקוגניטיבי והנפשי נפגע.
תשוש נפש הגדרה: זה לא מחלה פיזית ולא מחלה נפשית, אלא הגדרה כללית של מצבים המאופיינים בבעיות תפקודיות רבות בעקבות פגיעה בתפקוד המוח.

מצבים אלו פוגעים ביכולת התפקוד של הקשיש וביכולת התקשורת ומלווים בבעיות של איבוד זיכרון, קשיים בכתיבה, בקריאה, בדיבור ובהבנה של מצבים שונים. תפקוד הקשישים במצב של תשישות נפשית עלול לגרום לקשיים בפעולות יום יומיות ולבעיות נוספות המחייבות טיפול מתאים.

הפתרון: מעבר לבית אבות לתשושי נפש הנמצאים בפיקוח וברישיון של משרד הבריאות.

3. קשישים סיעודים הם קשישים שאינם יכולים לבצע פעולות פשוטות ושגרתיות בעצמם והם זקוקים לעזרה בהלבשה, ברחצה, באכילה, בהליכה לשירותים ועוד.

לקושי של ביצוע הפעולות הפשוטות והשגרתיות מתלווים קשיים נוספים. הקשישים כמעט לא יוצאים מהבית ולא חווים את העולם מבחוץ, למצב זה יש השלכות על המצב המנטלי של הקשיש.

הפתרון: מעבר לבתי אבות סיעודיים הנמצאים בפיקוח וברישיון של משרד הבריאות, בתי אבות שבהם יקבלו ההורים המתבגרים עזרה מלאה בביצוע הפעולות היום יומית בהתאם לקשיים של כל אחד.

כמה עולה בית אבות סיעודי? התשלום הממוצע נע בין שבעת אלפי שקלים ועד לחמישה עשר אלף שקלים. כדאי לדעת כי חלק מהקשישים זכאים למימון מלא או חלקי של משרד הבריאות, לפני שאתם בוחרים בתי אבות משרד הבריאות יש לבדוק קוד משרד הבריאות לבתי אבות.

4. קשישים הנמצאים במצב סיעודי מורכב הם קשישים הסובלים מבעיות בריאות קשות כמו טיפולי דיאליזה, מחלת סרטן ועוד.

הפתרון: מעבר לבית אבות סיעודי מורכב, בית אבות שבו יהיה הקשיש תחת השגחה רפואית צמודה ויום יומית.

לסיכום, תפקוד הקשישים הוא הפרמטר העיקרי הקובע את בחירת בית האבות המתאים, אך יש פרמטרים נוספים שאסור לוותר עליהם כמו אווירה טובה, צוות אדיב ואוהב, סדר וניקיון, פעילות פנאי, אופי האוכלוסייה, רמת הדיור ועוד.

מירה קירשנר

דיאטנית קלינית בעלת תואר ראשון בתזונה B.Sc.Nutr. בעלת רישיון של משרד הבריאות.
בוגרת הקורס בגריאטריה של משרד הבריאות. בעלת ניסיון של למעלה מעשור, בעיקר בתחום הגריאטריה. מנהלת היחידה לתזונה בבית אבות נוה שלו.
מירה קירשנר

Latest posts by מירה קירשנר (see all)

שינוי גודל גופנים
ניגודיות