6 הרגלים בריאותיים לקשישים שכדאי לשמר

כאשר אדם מגיע לגיל מבוגר, באופן טבעי הגוף מתחיל להאט כך שההתחדשות הביולוגית של גופו הופכת להיות מוגבלת יותר לעומת אדם צעיר יותר. משום כך מומלץ לכל קשיש לאמץ הרגלים בריאותיים יותר, וזאת על מנת להאריך ולשפר את תוחלת ואיכות החיים.

אצלנו בנוה שלו מאמנים כי הרגלים בריאותיים ניתן לסגל ולכן אנו שמים דגש רב בשילוב ההרגלים כחלק מתוכנית וסדר יום אצלנו בבית האבות. במאמר הבא נציג עבורכם 6 הרגלים בריאותיים חשובים ומומלצים שכדאי לשמר באופן קבוע.

תזונה בריאה

בשנים האחרונות נראה כי קיים טרנד הולך וגובר של תזונה בריאה יותר. ההוכחה לכך הן תוכניות הבישול בטלוויזיה, כתבות ומאמרים בעיתונים וברחבי האינטרנט וגם מסעדות ועסקים בתחום האוכל שמקפידים להתאים את ערכי המנות להעדפת הסועדים.

כדאי לדעת כי תזונה בריאה איננה טובה רק למשקל גוף תקין או מראה רזה ויפה יותר, אלא גם לפעילותו התקינה של המוח. אימוץ של הרגלים תזונתיים בריאים יותר כמו שתיית 10 כוסות מים ביום, אכילה של מזונות העשירים בנוגדי חימצון כמו פירות וירקות וגם צריכה מתאימה של אומגה 3 יכולים לחזק את המוח, וכך גם להאט את השינויים הביולוגיים שחלים בו כמו הדרדרות הזיכרון.

בדיקות רפואיות תקופתיות

מכיוון שהגוף כבר אינו חזק כמו בעבר, מומלץ להקפיד על בדיקות תקופתיות אצל הרופאים. בגיל מבוגר קיימת ירידה בראייה ובשמיעה, ולכן מומלץ לבצע בדיקות שגרתיות בכל תקופה כדי לבדוק את מצב העיניים והאוזניים ולקבל את הטיפול המתאים בזמן. גם המערכת החיסונית אינה עמידה כבעבר, ולכן קבלת חיסונים תקופתיים יוכלו להעניק הגנה יעילה מפני מחלות וזיהומים שונים שניתן להידבק בהם. כל הבדיקות התקופתיות הנדרשות הן חלק בלתי נפרד ממסגרת החיים בנוה שלו, יש לנו צוות רפואי מוסמך שעבר הכשרה מותאמת ודואג להתאים תוכנית מעקב וטיפול אישי למתגוררים.   

שינה סדירה ואיכותית

כדאי לדעת כי קיים קשר הדוק בין שינה לבריאות, ולכן שינה סדירה ואיכותית יכולה לסייע מאוד בשמירה על הבריאות. מחקרים שונים שבוצעו במהלך השנים הראו כי מעט מדי או יותר מדי שעות שינה אצל מבוגרים עלולים להוות סיכון לבעיות בריאותיות.

על פי מומחים מאיגוד השינה הבינלאומי, מבוגרים מעל גיל 65 צריכים להקפיד על 7-8 שעות שינה ביום. שינה לא מספקת ושאינה סדירה יכולה לעלות את הסיכון לכאבי ראש, הופעת סוכרת, דיכאון ואף הזדקנות העור. גם המוח עלול להיפגע כתוצאה מכך עם בעיות כמו פגיעה בזמן תגובה, זיכרון וכושר שיפוט נכון.

תרגולי חשיבה לאימון המוח

הדרך הטובה ביותר לשמור על חשיבה צלולה, לשפר את הזיכרון ולמנוע את התנוונות המוח היא באמצעות משחקים ותרגילי חשיבה שגרתיים כחלק מאורח החיים. פתירת תשבצים ותשחצים באופן יומיומי יכולה לאמן את המוח לחשיבה בהירה יותר, משחקי פאזל יכולים לאתגר את המוח לחשוב בצורה רחבה יותר ואפילו משחקי זיכרון יכולים לאמן את איכות הזיכרון לטווח ארוך וקצר.

חיי חברה מלאים ועשירים

דיכאון ומצב רוח ירוד יכולים לצוץ בגילאים מבוגרים מסיבות שונות שאינם קשורים לליקויים בריאותיים כמו בדידות, מעמד סוציו-אקונומי נמוך, חיים ללא בן או בת זוג ועוד. כדי למנוע עד כמה שאפשר את הרגשת הדכדוך, מומלץ לאמץ אורח חיים חברתי ועשיר בפעילויות שימלאו את מהלך היום.

למרות שבגיל מבוגר הגוף כבר לא מתפקד כמו בעבר, אין זה אומר שלא ניתן ליהנות מפעילות חברתית מהנה. כל קשיש יכול ליהנות משפע פעילויות תרבותיות איכותיות ולכן כחלק מפעילות החברה אצלנו בנוה שלו ניתן למצוא מופעי מוסיקה חיה, ערבי שירה בציבור, חוגי יצירה ומלאכה ,טיולים וסיורים מאורגנים ברחבי הארץ ועוד מגוון פעילויות פנאי.

פעילויות ספורטיביות

האמרה הידועה “נפש בריאה בגוף בריא” תקפה בכל גיל, ובמיוחד בגילאים מבוגרים. שמירה על אורח חיים בריא בעזרת פעילות ספורטיבית שגרתית כמו הליכה או שחייה יכולה לשפר את בריאות הגוף, הנפש וגם מצב הרוח.

בית האבות נוה שלו מכיר בצורך של שמירה על הרגלים בריאים בגיל השלישי, ולכן אנו מעניקים לדיירים מגוון שירותים לרווחתם כמו בדיקות ראיה ושמיעה, מעקב של דיאטנית קלינית מוסמכת, טיפולי פיזיותרפיה, פעילויות של ריפוי ועיסוק ופעילויות פנאי ותרבות מהנות ואיכותיות. מוזמנים אלינו לסיור והתרשמות מקרוב.

ענת פלד יהלום
שינוי גודל גופנים
ניגודיות