עושים סדר בדברים: 5 שאלות נפוצות על בית אבות בזמן הקורונה

תקופת הקורונה היא תקופה מאתגרת מבלבלת של חוסר ודאות לא רק ברמה הארצית אלא ברמה העולמית. זהו זמן שכולם לומדים תוך כדי תנועה ומנסים למצוא את האיזון שבין הורדת התחלואה והחזרה לשגרה. מבין המקומות היותר רגישים שנפגעו בגל הראשון היו בתי האבות, כאשר חלק מבתי האבות חיכו להוראות ממשרד הבריאות וחלק בחרו לנקוט ביוזמות אישיות ולשמור על הדיירים והצוות. נוה שלו היה אחד מבתי האבות שהחליט להקדים תרופה למכה ובודד את עצמו מכניסות של אנשים חיצונים ושמירה על ריחוק תוך שמירה על סטנדרטים גבוהים של היגיינה וחיטוי, ובכך הגנו על הדיירים מפני הקורונה.

בעקבות המידע הרב שנצבר במהלך החודשים האחרונים משרד הבריאות חידד נהלים ויצר סטנדרטים מחמירים. נוה שלו שעובד תחת פיקוחו של משרד הבריאות מתעדכן בכל הזמן בהנחיות ובעדכונים ממשרד הבריאות. אנחנו מחויבים לשמור על נהלים אלו ולוקחים על עצמנו לעמוד בכל ההנחיות והנהלים שמשרד הבריאות מציב.

אלו מספר שאלות שאנחנו מקבלים מאנשים שמתעניינים לגבי הכנסת יקיריהם לבית אבות ומביעים דאגה ועניין לגבי הנעשה בבית האבות בתקופה זו. אלו שאלות נפוצות שחוזרות על עצמן ואנחנו רוצים לשתף את המשפחות והציבור בנעשה אצלנו בבית האבות.   

  1. איך וירוס הקורונה השפיע על החיים בבית האבות?

בבית האבות ישנן שתי מחלקות: סיעודית ועצמאים/תשושים. המחלקות נפרדות אחת מהשנייה ואין “ערבוב” של צוות ודיירים בין המחלקות תוך שמירת הנהלים והכללים.השגרה נמשכת כרגיל, ישנן פעילויות יצירה ותרבות שונות ומגוונות ,הכוללות בין היתר מופעי זמרים, מרצים וכד’. כמו כן בית אבות מאפשר ביקורי משפחות. 

כאמור אנו מבצעים בדיקות תקופתיות לקורונה, ובמידת הצורך נוקטים אמצעי זהירות כמתבקש.

  1. אילו תהליכים נוספים נדרשים מועמדים לבית האבות ועובדים חדשים לעבור בעקבות וירוס הקורונה?

כל כניסה או קליטה חדשה של עובד או דייר מותנית בבדיקת קורונה עדכנית בסמוך למועד כניסתם, כדי להבטיח את שלום דיירי הבית.

  1. איך נוה שלו שומר על דייריו והעובדים בימים אלו מווירוס הקורונה?

בבית האבות ישנן שתי מחלקות: סיעודית ועצמאים/תשושים. המחלקה הסיעודית מבודדת ממחלקת העצמאים/תשושים, כאשר גם העובדים במחלקה הסיעודית לא “מתערבבים” עם דיירים ועובדים אחרים במקום. הדיירים עוברים 3 פעמים ביום בדיקות חום וסטורציה. כדי לוודא שאין להם תסמינים.

 במידה ויש חשש שאחד הדיירים לוקה בתסמינים הוא מועבר  לבידוד באחד מחדרי הבידוד המיועדים להמשך השגחה ובדיקות נוספות. צוות העובדים מוגן מכף רגל ועד ראש ודואג לחטא את המחלקות בכל 4 שעות בחומרי חיטוי מיוחדים תוך שמירה על תחזוקה קפדנית של בית האבות. העובדים עוברים בדיקת קורונה שבועית של מד”א. 

  1. איך נוה שלו מתנהל ותומך במשפחות הדיירים? אילו הגבלות וקווים מנחים הם צריכות להתמודד?

אחת המטרות שקבענו לעצמנו היא להתנהל בשקיפות מלאה , שמירה על קשר שוטף עם בני המשפחות ועדכונן .

בנוסף, אנו משתפים את בני המשפחות בתמונות וצילומי וידאו במתרחש בבית האבות. ניתן לקבל מידע גם לאחר שעות העבודה בטלפון ייעודי הנמצא אצל אח תורן. ברור לנו שמשפחות רבות מביעות דאגה לנוכח המצב במיוחד לאור הדיווחים שנשמעים בתקשורת, אך אנו שומרים על קשר רציף וגלוי עם המשפחות המוריד את רמת הדאגה שלהן ושומר על רמת אמון גבוהה עם המערכת שלנו. אנו מאפשרים ביקורים בהתאם להוראות משרד הבריאות בגינת בית האבות באוויר הפתוח תוך כדי הקפדה על הנהלים והיגיינה. מדי יום מתקיימות שיחות סקייפ וזום בין הדיירים ובני משפחותיהם בנוסף לשיחות הטלפון.

5. מה אומרים למי שחושש להכניס את יקיריו לבית האבות בתקופה זו?

החשש הוא מובן וטבעי, בכל תהליך ובמיוחד בתקופה זו. למדנו כי בתקופה זו אנו יכולים לתת מענה לצרכי הקשישים הנמצאים בבידוד חברתי ותרבותי בביתם ומטילים מעמסה נוספת על יקירם לרבות השגחה רפואית סביב השעון. 

בתקופת הקורונה ראינו עלייה רבה ברמת הדיכאון והבדידות אצל מבוגרים, שלא לדבר על עזרה פיזית שחלקם זקוקים לה. נוה שלו הוא המקום הנכון כדי לשמור על יקירכם הן בצד הפיזי והן בצד המנטלי. בבית האבות יש השגחה רפואית 24 שעות ביממה עם צוות מקצועי ותומך, יש לוח זמנים ושגרה של פעילויות תרבות וחברה שגורמות לכולם להרגיש בבית האבות כמשפחה אחת גדולה.

אמיר גדות
שינוי גודל גופנים
ניגודיות